آخرین خبرها
خانه / اقتصاد سنجی و تخمین مدل / آموزش روش تخمین پانل دیتا و انجام آزمون های مربوطه به صورت کامل

آموزش روش تخمین پانل دیتا و انجام آزمون های مربوطه به صورت کامل

آموزش روش تخمین پانل دیتا : در فایل آموزش روش تخمین پانل دیتا ،  نحوه وارد کردن داده های پانل، تخمین، آزمون های مربوط به انتخاب بین pool و panle و سایر آزمون ها مربوطه از جمله ناهمسانی واریانس، خودهمبستگی و همچنین روش رفع آنها آموزش داده شده است. این فایل توسط دانشجویان المهدی اصفهان تهیه شده است.

ماهیت پنل دیتا:

ما همواره در بررسی های خود با دو ساختار مجزای آزمایش روبرو بوده ایم:

  • قصد داریم مدلی برای داده های خود در یک زمان خاص برازش دهیم.
    به عنوان مثال فرض کنید می خواهیم یک تابع تولید ساده را برآورد کنیم. تولید تابعی از موجودی سرمایه، نیروی کار و مهارت های مدیریتی است. اگر تولید بنگاه ها را بر روی موجودی سرمایه و تیروی کار در یک زمان رگرس کنیم تورش ایجاد می شود زیرا یک متغیر مهم یعنی مهارت مدیریتی از مدل حذف شده است. برای رفع این مشکل بهتر است که میزان تولید طی چند سال را برای این بنگاه ها رگرس کنیم.
    در این حالت ما با داده های پانل کار می کنیم یعنی برای هر بنگاه میزان تولید، موجودی سرمایه و نیروی کار را در طی زمان به دست می آوریم و تلفیقی، ترکیبی از بنگاه ها (مقاطع) و سری زمانی داریم. به این داده های ترکیبی پانل دیتا، داده های ترکیبی، داده های آمیخته گفته می شود.
  • قصد داریم مدلی برای داده های خود در طی زمان بدست آوریم.
    به عنوان مثال فرض کنید قصد داریم روند تولید، صادرات، نرخ تورم یا … را برای یک کشور، بنگاه، شرکت به دست آورده و پیش بینی هایی در مورد آینده انجام دهیم؛ ولی به دلایل متعدد از قبیل نبود داده های کافی نتوانیم از مدل سری های زمانی استفاده کنیم. در این حالت برای از بین بردن مشکل کمبود داده از کشورها، بنگاه ها، شرکت ها (مقاصع مختلف) در تحلیل خود استفاده می کنیم؛ به داده های حاصل پانل دیتا، داده های ترکیبی، داده های آمیخته گفته می شود.

همان گونه که مشخص است پس از ترکیب ما می توانیم از هر دو روش برای برآورد استفاده نماییم بنابراین با این مجموعه داده ها می توان اثراتی را شناسایی یا اندازه گیری کرد که در داده های مقطعی محض یا سری زمانی خالص قابل شناسایی نیست.

نکته قابل تامل در داده های پانل این است که ما نه تنها می توانیم اثرات ثابت و تصادفی را برای مقاطع مختلف بررسی کرده و مدل را برازش دهیم بلکه می توان اثرات ثابت و تصادفی را برای زمان های گوناگون نیز بررسی و زمان را به عنوان یک عامل تعیین کننده در نظر گرفت.

آموزش روش تخمین پانل دیتا

آموزش جامع پانل دیتا در استاتا

ویرایش دوم فایل آموزش جامع پانل

عنوان: آموزش روش تخمین پانل دیتا در استاتا
حجم: ۱.۹ مگابایت
دانشجویان دانشگاه المهدی اصفهان

انجام انواع پروژه های اقتصادسنجی با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه در کوتاهترین زمان

سفارش پروژه

درباره‌ admin

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*