آخرین خبرها
خانه / آمار استنباطی / تحلیل ثانویه

تحلیل ثانویه

روش تحقیق با موضوع تحلیل ثانویه با منابع کمی در فضای مجازی رو به رو است به همین دلیل با این موضوع نوشتار زیر که ترجمه ای از Boslaugh, S. (2007) می باشد در اختیار علاقمندان قرار می گیرد.

 تحلیل ثانویه به معنای استفاده از روش آمار ی جدید جهت بررسی مجدد داده های گردآوری شده می باشد. مثلا تحقیق پایان نامه فردی از روش پارامتریک بوده اما مجددا و با روش دیگری توسط محقق دیگر مطالعه شود. تحلیل ثانویه حاصل تحلیل نتایج سایر مطالعات است.

تفاوت آن با فرا تحلیل آن است که فرا تحلیل به تحلیل مجدد چندین تحقیق می پردازد اما تحلیل ثانویه یک تحقیق را مجددا مطالعه می کند.مطالعه ثانویه هیچ داده ها ای را بطور مستقیم  تولید نمی کند، و به جای آن، تجزیه و تحلیل مجموعه ای از مطالعات اولیه  را ممکن می شود

در پژوهش علوم اجتماعی، شما ممکن است اغلب از نظر اطلاعات اولیه و داده های ثانویه استفاده می کنند اطلاعات اولیه داده هایی را که توسط محقق، و یا گروهی از محققان، به منظور خاص و یا تجزیه و تحلیل مورد نظر جمع آوری شده است. در اینجا، یک تیم تحقیقاتی و برای توسعه یک پروژه تحقیقاتی، به وسیله داده های جمع آوری شده طرحی را برای رسیدگی به سوالات خاص و انجام تجزیه و تحلیل خود را از داده ها را جمع آوری شده  را بنا می نهند. بنابراین افراد درگیر در تجزیه و تحلیل داده ها با طرح تحقیق و فرایند جمع آوری داده ها آشنا می شوند.

تجزیه و تحلیل داده های ثانویه، با این حال، استفاده از داده هایی را که توسط شخص دیگری برای برخی از هدف های دیگر جمع آوری شده است رو برو است. در این مورد، پاسخگویی به سوالات محقق  از طریق تجزیه و تحلیل مجموعه ای از داده های است که او آنها را در جمع آوری آنها دخلیل نبوده است می باشد. داده جمع آوری شده است برای پاسخ به سوالات خاص پژوهش محقق و به جای آن برای هدف های دیگر جمع آوری شده است. بنابراین طی مجموعه داده های مشابه می تواند اطلاعات اصلی مجموعه را  با مجموعه داده های ثانویه محقق متفاوت  نماید.

هنگامی که از داده های ثانویه در تجزیه و تحلیل استفاده می کنیم  بعضی چیز ها مهم است که باید از قبل انجام  وجود داشته باشد. از آنجا که محقق داده ها را جمع آوری نکرده معمولا با داده ها آشنا نیست. مهم این است که محقق برای تبدیل شدن این مجموعه داده ها، از چگونگی جمع آوری ، تجزیه و تحلیل به کار گرفته جمعیت مورد مطالعه، و غیره آشنا شده باشد.

مزایا تحلیل ثانویه

۱-     بزرگترین مزیت استفاده از داده های ثانویه کم شدن هزینه ها است. شخص دیگری از قبل جمع آوری کرده است    داده ها، به طوری که محقق لازم نیست وقف، پول، وقت، انرژی و منابع دیگر را به این مرحله از پژوهش اختصاص دهد. گاهی اوقات مجموعه ای از داده های ثانویه باید خریداری شود، اما هزینه است که تقریبا همیشه به طور قطع کمتر از هزینه جمع آوری مجموعه داده های مشابه خواهد بود.

۲-     مزیت عمده دوم استفاده از داده های ثانویه وسعت  اطلاعات در دسترس است بسیاری از این مجموعه داده در طول زمان رخ  می دهد  و این اجازه را می دهد تا محققان به روند تغییرات پدیده در طول زمان دسترسی داشته باشند.

۳-     سومین مزیت عمده استفاده از داده های ثانویه  مربوط به فرآیند جمع آوری داده ها است که اغلب توسط افراد متخصص و حرفه ای که ممکن  توسط پژوهشگران در گروه های کوچک است صورت پذیرد مثالا، جمع آوری     داده های بسیاری از مجموعه اطلاعات دولت که اغلب توسط کارکنان بخش ها که سالها در آن زمینه کار کرده اند کسب و مورد مطالعه قرار می گیرد.

 

معایب تحلیل ثانویه

نقطه ضعف عمده با استفاده از داده های ثانویه است که ممکن است سوالات خاص در پژوهش محقق را جواب ندهد و یا حاوی اطلاعات خاصی که محقق می خواهد در آن وجود نداشته باشد . یا ممکن است در منطقه جغرافیایی مورد نظر، در سال مورد نظر، و یا جمعیت های خاصی که محقق علاقمند به مطالعه آن نیست جمع آوری شده و از آنجا که محقق داده ها را جمع آوری نکرده هیچ کنترلی بر آنچه که در مجموعه داده ها موجود است ندارد. اغلب اوقات این امر می تواند تجزیه و تحلیل  رامحدود و یا سوالات اصلی محقق  را تغییر دهد

یکی دیگر از نقطه ضعف عمده استفاده از داده های ثانویه  آن است که که پژوهشگریا  تحلیلگر نمی داند که دقیقا چگونه فرآیند جمع آوری داده ها انجام شد آیا این امر بخوبی و درست صورت پذیرفته است ومحقق بطور جدی  با مشکلاتی از قبیل میزان کم پاسخ، یا سوء تفاهم ها پاسخ دهنده از سوالات خاص  رو به رو می شود (Boslaugh, S. (2007). Secondary Data Sources for Public Health: A Practical Guide. United Kingdom: Cambridge University Press)

 داده های ثانویه در مقابل اطلاعات اولیه

داده های ثانویه نه بهتر و نه بدتر از داده های اولیه است.، (Scot Ober, Fundamentals of Contemporary Business Communication. Houghton Mifflin, 2008)

مطالعه اولیه حاصل جمع آوری و تحلیل نتایج از نمونه های مجرد (unique samples) است.مطالعه ثانویه حاصل تحلیل نتایج سایر مطالعات است.

با این تعریف دو مصداق برای مطالعات ثانویه وجود دارد:

۱-     باز تحلیل آماری و انجام تحلیلهای اضافی و عمدتاً به صورت inductive بر روی نتایج مطالعات قبلی

۲-     ترکیب نتایج مطالعات قبلی برای پاسخ به سوالات پیچیده تر و یا سوالاتی در سطوح بالا تر

   

تفاوتهای مطالعات اولیه و ثانویه

·        نمونه و نمونه گیری

·        سطح تحلیل

·        اعتبار داخلی و خارجی

·        خطاهای اصلی

·        نقش نتایج درتصمیم گیری

http://kavok.blogfa.com

درباره‌ kashani

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*