آخرین خبرها

کیفیت

امروزه در ارتباط با حیات اقتصادی یک سازمان یا جامعه و مقابله با زیان ­های اقتصادی و اجتماعی ناشی از کیفیت نامرغوب محصولات، راه کار ارتقای بهره ­وری از طریق تاکید بر بهبود مستمر کیفیت به­ عنوان یکی از کاراترین ابزار توسعه اقتصادی شناخته شده و این مقوله از جایگاه ویژه ­ای برخوردار شده است.

در دنیای امروز، همزمان با بهبود و گسترش مزایای فناوری و مبادله اطلاعات و وابستگی روزافزون جامعه بشری به آن، رابطه کیفیت محصولات (کالاها و خدمات) با رفاه بشری روز به­ روز گسترش یافته و به ­قدری ضروری شده که توسعه مفهوم کیفیت برای ارزیابی، ایجاد، بهبود، و حفظ آن اجتناب­ ناپذیر گشته ­است.

واژه کیفیت از نظر لغوی از کلمه­ های کوآلیتات[۱] و کوآلیتاس[۲] که خود از واژه یونانی کویوتوس[۳] به­ معنی “چه نوع” و تات یا تاس[۴] که از ریشه لاتینی کویی[۵] به معنی “چه کسی” است گرفته­ شده ­است. از لحاظ ریشه­ شناسی لغت در زبان انگلیسی، این واژه معادل عبارت استفهامی چه نوع خصوصیاتی در زبان فارسی است و معادل علمی آن نیز کیفیت[۶] است.

در فرهنگ معین، کیفیت با چگونگی و چونی مترادف است و در فرهنگ عمید به معنی حال و چگونگی چیزی است. در فرهنگ وبستر[۷] کیفیت به­ عنوان درجه­ تعالی، درجه ­انطباق با استانداردها، نوع ویژگی­ های تعالی درونی و ذاتی، برتری در نوع با خصوصیات و صفات ویژه، و صفات مطلوب معنی شده است.

برای درک بهتر واژه کنترل­ کیفیت، تعریف جداگانه کلمات کیفیت و کنترل لازم است:

کیفیت یعنی شایستگی جهت استفاده بخصوص و میزانی است که یک محصول انتظارات مصرف­ کننده خود را برآورده می­ سازد و کنترل به معنی اعمال ضوابط و راهنمایی­ ها در مورد کسی یا چیزی جهت اطمینان از کسب نتایج موردنظر می­باشد. معنی کنترل­ کیفیت تعریف جداگانه این دو واژه را در بر می­ گیرد. کنترل­ کیفیت نباید به کاربرد محدود واژه آن منحصر گردد بلکه باید تمامی فعالیت­ های لازم جهت بدست آوردن سطح مطلوبی از درستی و بی­ عیبی محصول را شامل شود.

کنترل ­کیفیت سیستمی است جهت رسیدن به سطح مطلوبی از کیفیت یک محصول یا یک فرآیند تولید و نگهداری آن با برنامه ­ریزی دقیق، استفاده از ماشین ­آلات مناسب، بازرسی مستمر و عمل اصلاح­ کننده هرگاه که لازم باشد.

[۱]  Qualitat

[۲] Qualitas

[۳] Qoiotos

[۴]  Tat or Tas

[۵]  Qui

[۶] Quality

[۷] Webster Dictionary

http://sepideh_statistic.persianblog.ir

 

درباره‌ kashani

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*