آخرین خبرها
خانه / آمار استنباطی / درباره آزمون های آماری

درباره آزمون های آماری

دو پیشامد ممکن است  یا بطور اتفاقی(شانسی) یا بر اساس علت و ارتباطی خاص (همبستگی) به دنبال هم یا همزمان رخ دهند.  آزمون های آماری معمولا بر اساس میزان شانس  یک پیشامد شانسی  معرفی می شوند.  چنانچه شانس پیشامد شانسی بسیار اندک باشد، آنگاه شانسی بودن آن پیشامد زیر سوال رفته و رد می شود. در این حالت پیشامد مذکور به لحاظ آماری معنی دار  نامیده شده و  علت یا  ارتباط خاصی را در رخ دادن آن پیشامد نشان می دهد.

سکه ای را در نظر بگیرید که اگر  یک بار پرتاب  و شیر ظاهر شود می توان آن را به شانس محض ارتباط داد. همچنین اگر بار دیگر آن را پرتاب و دوباره شیر ظاهر شود ممکن است آن را نیز (ولو با شدت کمتر) شانسی بدانیم ولی اگر در چند پرتاب بعدی نیز شیر ظاهر شود دیگر نمی توان آن را یک پیشامد شانسی دانست بلکه در مورد وجود علتی مانند اریبی سکه مطمئنتر می شویم چرا که ظهور شیر در همه پرتابهای  سکه معنی دار بوده و علت آن دیگر شانس یا تصادف نیست.

همچنین دارویی را در نظر بگیرید که  برای مداوای گروهی از بیماران تجویز می شود. اگر  تعداد کمی از  این بیماران  پس از مصرف دارو مداوا شوند، با شانس زیاد مداوای این بیماران شانسی بوده است  به عبارت دیگر مداوای این تعداد از بیماران معنی دار نبوده و بین مصرف آن دارو و مداوای بیماران همبستگی وجود ندارد.

بنابراین با محاسبه مقدار احتمال شانسی بودن پیشامدها می توان در مورد معنی داری یا معنی دار نبودن آنها قضاوت کرد. اگر مقدار احتمال مثلا ۲۰٪ باشد می توان گفت احتمال شانسی بودن نتایج بسیار زیاد بوده و در نتیجه فرضیه مرتبط و همسو با این نتایج (فرضیه صفر) پذیرفته می شود.

طبق لم نیمن-پیرسون پیشامد شانسی (ناحیه رد)  مورد نیاز یک آزمون آماری بایستی بر اساس نسبت مقادیر درستنمایی فرضیه صفر و فرضیه مقابل  معرفی شود. اگر فرضیه صفر درست باشد، پیشامد بزرگتر بودن  مقدار درستنمایی  مرتبط با  فرضیه مقابل (نسبت به  مقدار درستنمایی مربوط به فرضیه صفر) از  شانس کمتری  برخوردار است.

“پروژه های آماری خود را به ما بسپارید”
اجرای انواع مختلف آزمون های آماری با نرم افزار های مختلف آماری، توسط متخصصان گروه آماردانان ایران زمین در سریعترین زمان و با کمترین هزینه

درباره‌ kashani

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*